Duvar Yapımı

Duvar Yapımı

Duvar Yapımı

Geçmişten günümüze bahçe duvarı, beton duvar, istinat duvarı, çevre duvarı tarzındaki, araziyi çevreleyen tipteki yapılar, insan yapımı imalatlar farklı şekil ve özellikte imal edilmiştir. Bu tipteki imalatlar çeşitlenerek beton bahçe duvarı, desenli beton bahçe duvarı, beton istinat duvarı, çevre duvarı, desenli çevre duvarı, desenli beton duvar, dekoratif beton duvar, desenli çevre beton duvarı, İhata duvarı gibi isimlerle bilinmektedir.
Bu tip imalatları yapan kişilere, elamanlara da; duvar ustası, çelik kalıp ustası, kalıp ustası, ahşap kalıp ustası, bahçe duvar ustası, beton duvar ustası, betonarme kalıp ustası, istinat duvar ustası, çevre duvar ustası, çevre beton duvar ustası, duvar işi ustası gibi isimlerle çağrılmaktadır. Tabii olarak her işte olduğu gibi bu tip işleri profesyonel olarak en iyi şekilde yapan kişiler, ustalar olduğu kadar, bu işleri bilinçsizce,amatörce gelişi güzel yapan kişiler de vardır. Hatta bu kişiler in oranı çok daha fazla olarak bilinmektedir.

Genel adıyla bahçe duvarı, beton duvar, çevre duvarı, istinat duvarı olarak bilinen bu yapısal ve görsel imalatlar çevirdikleri, çevreledikleri arazi veya ev alanlarına, ilk etapta korunak sağlamaktadır. Bu korunak amaçlı yapılan imalatlar, arazi veya bunu yatıran kişilerin isteğine göre şekli veya ölçü olarak farklılık arzetmektedir. Bu, yapısal olarak kimi yerde şekli itibari ile kimi yerde de yükseklik boyutu ile imal edilmektedir.
Günümüzde genel adı beton duvar olarak geçen istinat duvarı, beton bahçe duvarı, beton çevre duvarı diye bilinen yapılar sadece koruma ve görsellik dışında da, dere kenarlarına dere ıslahı içinde yapılmaktadır. Dere ıslahında yapılmasındaki amacı dere taşkınlarını önlemek içindir.

Bu su taşkınlarını önlemek için daha önceleri taştan istinat duvarları yapılırdı. Sonrasında teknoloji ve yapım tekniklerinin ilerlemesiyle, bu yerini betoarme imalatı olan duvarlara bırakmıştır. Amaç yapılan işin daha sağlam, dayanıklı ve de daha uzun ömürlü olmasıdır.
İstinat duvarı,beton duvar,çevre duvarı,bahçe duvarı gibi betonarme yapılarda imalatın dayanıklı ve uzun ömürlü olması en önemli amaçtır. Bu amaca uygun olarakta bu tip beton duvarların yapımında çalışan istinat duvar ustası, Beton duvar ustası, bahçe duvar ustası, çevre duvar ustası gibi isimlerle çağırılan kişilerinde, işi iyi bilen ustalardan olması gerekir. Aksi halde yapılan imalat kalitesiz ve de düzgün olamayabilir. Yapılan bu betonarme duvarlar olması gereken teknik ölçü ve dizayn da imal edilmemektedir. Günümüzde, televizyon ve gazetelerde, imalatı hatalı bu tip yapılar sonucunda çan ve mal kaybı ile sonuçlanan bir-çok habere yeralmaktadır. İnsanlar bunları göre göre genede bu işleri kimlere daha ucuz ve basit yaptırırım diye arayışlara girmektedir. Bu tip hatalı yapıları yapan ustalar veya firmalar da kendi açılarından işin malzeme ve işçilik maliyetinden kaçmak için çürük ve hatalı imalatlar yapılmaktadır.

Bunlar dikkate alındığında; istinat duvarı, bahçe duvarı, beton duvar, çevre duvarı yaptırmak isteyen kimseler öncelikle, bu işleri hangi usta veya hangi firma daha iyi ve kaliteli yapar, bunu bilmesi gerekir. Bu da ancak bu işleri yapan yani, istinat duvarı ustası, Bahçe duvarı ustası, beton duvar ustası, çevre duvarı ustası gibi isimlerle iş çevreleri’de bilinen ustaların iyi bir seçimi ile olacaktır. Bunu seçerken de bu tip ustaların veya firmaların referans ve kariyeri bilinmelidir. Yanı iyi bir referans ve kariyer tercih sebebi olmalıdır.
Bu değerlendirmeleri yaptığımız taktirde, sonucundan üzülmeyeceğimiz, pişmanlık duymayacağımız mennun kalacağımız işleri yaptırmış oluruz.

Arazi, ev,bina, site gibi yerlerin sınırlarını belirlemek, belli etmek için, zeminin eğimine göre istinat duvarı, beton duvar, beton bahçe duvarı, çevre beton duvarı gibi yapılar imal edilirken, önce bu imalatların yerleşme etüdü yapılmalıdır. Yani duvar yüksekliği kaç cm veya kaç metre olmalıdır. Sonra zemin eğimine göre, duvar yapımında kademe yapılıp yapılmayacağına,yapılacaksa kaç metrede yapılacak, kademe yüksekliği ne olacak şeklinde bir ön çalışma yapılmalıdır. Bunun için gerekli kot hesaplamaları yapılıp, buna göre temel hafriyatı alınmalıdır. Beton duvar imalatında gerekli beton sınıfı belirlenerek, bu betonarme duvar içersin’de kullanılacak demir donatısı hesaplanıp ona göre demir kalınlığı ve sıklık değerleri belirlenir. Bu betoarme duvarlar sınıfındaki istinat duvarı yapımı, malzeme ve işçilik olarak daha ağır ve yoğun bir imalattır. Dolayısı ile bu duvarlar gerisinde yük taşıyan yüksek ve genişlik olarakta kalın kütleli yapılardır.

Gelelim konumuz olan Bahçe duvarı, çevre duvarı, desenli bahçe duvarı, beton bahçe duvarı tarzındaki ölçü olarak boyut olarak kısa en olarakta ince kalınlıktaki duvar duvar tiplerine; bu beton duvar tiplerinin genel amacı, arsa sınır belirlemesi veya korunak sağlaması gibi nedenlerle yapılan betonarme imalat şekildeki yapılardır. Bu beton duvar tipleri görselliğede hitap eden betonarme yapılardır. Bu tip duvarlarda desenli, şekilli çelik kalıplarla imal edilerek, yapılan duvarlara ayrı bir görsellik kalmaktadır. Bu tip duvar yapımlarına da ; desenli bahçe duvarı, dekoratif beton duvar, desenli çevre duvarı, desenli beton bahçe duvarı, dekoratif çevre duvarı isimleriyle tarif edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir